Quantcast
Channel: SKC - Studentski kulturni centar Beograd - FESTIVALI
Viewing all 253 articles
Browse latest View live

FESTIVAL KUBANSKE MUZIKE I PLESA HAVANA EN BELGRADO

$
0
0

od 11. do 13. novembra velika sala
havanaVreli ritam stiže u grad! I ove godine, šesti put zaredom, u Beograd dolaze najveća imena kubanske muzičke i plesne scene.  Festival kubanske muzike i plesa Havana en Belgrado donosi duh Kube kroz koncerte, šou nastupe, plesne radionice, žurke.
Ove godine, imaćemo dva velika koncerta. Dolazi najbolji kubanski rumba bend na svetu – Yoruba Andabo.

Normal 0 21 false false false sr X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-ansi-language:#081A; mso-fareast-language:EN-US;} Njihovi nastupi uzivo su neprikosnoveniŠou koji se i gleda i sluša, vrhunski muzičari i plesači u tradicionalnim kostimima - pravi duh Kube na sceni.
Drugog dana festivala nastupiće svetski poznati bend koji postoji vise od pedeset godina i koji je iznedrio najveća imena kubanske muzičke scene – Elito Reve y Su Charangon. Sedamnaest vrhunskih muzičara uživo zvuče savršeno uživo.
Plesni program festivala čine radionice kubanskih plesova, u trajanju dva festivalska dana, u nekoliko plesnih sala.  Svetski poznati plesači sa Kube pokazaće svoje umeće i naučiti nas kako da plešemo i uživamo u tome. Ove godine će na radionicama biti i bend koji će svirati tradicionalnu kubansku muziku. Oni su Okilakua, dolaze iz Francuske, a predvodnica pevačica Martha Galarraga jedan od najvećih glasova kubanske rumbe..

Već godinama je „Havana en Belgrado“ festival, koji organizuje tim svetskih šampiona u salsi „Havana Belgrado“,  po kvalitetu i energiji jedan od najboljih u Evropi. O tome svedoči veliki broj posetilaca iz Francuske, Engleske, Poljske, Bugarske, Nemačke, Italije, Hrvatske, Crne Gore...
Ne samo da se kubanska muzika i kultura predstave Beogradu, već se i naš grad u najboljem svetlu predstavi svima koji dođu i provedu četiri nezaboravna dana.


Tokom četiri dana trajanja festivala, biće organizovane žurke na kojima će muziku puštati DJ Javier, DJ El Gato Volador, DJ LeoDCuba.

petak, 11. novembar u 23.00- 03.00 / Elito Reve y su Charangon concert & Gala show
subota, 12. novembar u 23:00- 03.00 / Yoruba Andabo concert
nedelja, 13. novembar u 22:00- 03.00 / Party


BEOGRADSKI TANGO VIKEND

$
0
0

subota, 19. novembar u 21.00 velika sala
tangoJoš jedno izdanje internacionalnog Beogradskog tango vikenda u organizaciji Instituta tango natural biće održano od 18. do 20. novembra u saradnji sa SKC/om i Akademijom 28. Centralno veče događaja je, po običaju, u velikoj sali Studentskog kulturnog centra ugostié više stotina plesačica i plesača iz Srbije i Evrope. Vrhunac događaja su nastupi orkestra i profesionalnih plesnih parova. Redovnost i veličina ovog događaja sve više doprinose pozicioniranju Beograda kao jedne od glavnih tango destinacija na svetskoj tango mapi.

Balkan Art Fashion Event – BAFE

$
0
0

petak, 25, 26. i 27. novembar  u 19.30; 20.30; 21.30 velika sala
Bafe1Alternativna umetnička manifestacija, nastala sa idejom da promoviše regionalnu modnu scenu i pruži šansu mladim, nedovoljno afirmisanim, dizajnerima da prikažu svoj talenat širokoj publici.
U toku tri BAFE dana održi se 10-ak modnih revija dnevno, koje prikazuju kako kolekcije mladih dizajnera, tako i sezonske, komercijalne i tematske revije, i na taj način omogućava mladim autorima da se nađu rame uz rame sa već etabliranim modnim profesionalcima.
Događaji u organizaciji BAFE-a su povod za okupljanje umetnika i studenata koji dobijaju priliku da rade u struci i da stečena znanja primene u praksi.
BAFE se održava dva puta godišnje, već četiri godine zaredom, a ovo je njegovo osmo izdanje. Ulaz slobodan.

BEOGRADSKI TANGO VIKEND

$
0
0

subota, 24. decembar 22.00 - 04.00 velika sala
tangoStudentski kulturni centar će i u decembru biti domaćin internacionalnog festivala argentinskog tanga - Beogradskog tango vikenda. Događaj koji organizuje Institut tango natural od 23. do 25. decembra uključiće tri velika plesna događaja, a onaj centralni, u subotu 24. decembra desiće se u Velikoj dvorani SKC-a, kada će stotine plesača iz cele Evrope plesati uz živi nastup orkestra Tanguango.

Avangardne prakse

$
0
0

3-6. april
AS 17Aprilski susreti 2017.
Aprilski susreti, tradicionalna godišnja manifestacija SKC-a, ove godine održava se od 3. do 6. aprila kroz saradnju Instituta za umetničku igru iz Beograda i Studentskog kulturnog centra. Koncept ovogodišnjih Aprilskih susreta usmeren je na avangardne prakse kroz savremene izvođačke umetnosti i u duhu je proslave 100 godišnjice dadaizma. Samim tim, deo radova koji će biti prikazani predstavljaju komunikaciju sa ovim  velikim umetničkim pokretom.
Program Aprilskih susreta obuhvata brojne koreografije profesora i studenata I, II i III godine Instituta za umetničku igru, izložbu fotografija, performanse, instalacije, radionice i koreografske improvizacije, kao i pozorišnu instalaciju Dah Teatra Žene DADE.

Aprilski susreti 2017

$
0
0

3-6. april
Avangardne prakse
cetiri pesmeAprilski susreti, tradicionalna godišnja manifestacija SKC-a, ove godine održava se od 3. do 6. aprila kroz saradnju Instituta za umetničku igru iz Beograda i Studentskog kulturnog centra. Koncept ovogodišnjih Aprilskih susreta usmeren je na avangardne prakse kroz savremene izvođačke umetnosti i u duhu je proslave 100 godišnjice dadaizma. Samim tim, deo radova koji će biti prikazani predstavljaju komunikaciju sa ovim  velikim umetničkim pokretom.
Program Aprilskih susreta obuhvata brojne koreografije profesora i studenata I, II i III godine Instituta za umetničku igru, izložbu fotografija, performanse, instalacije, radionice i koreografske improvizacije, kao i pozorišnu instalaciju Dah Teatra Žene DADE.

ponedeljak, 3. april
Svečano otvaranje / 4 pesme za Tađa
19.00 Ispred Svečanog ulaza i Galerija    
koreografija: prof. Aleksandar Ilić; izvođači: Luka Stojković, Nikola Živković, Tristan Al-Hinawi, Jakša Filipovac, Jovana Grujić, Vanja Halupa, Andrea Dobrić, Katarina Ilijašević

19.00 Galerija Cirkus    
Ovde u ovom prostoru održavaNi su Aprilski susreti, stari i novi
img 8254Tokom 70-ih godina prošlog veka u SKC-u održavani su Aprilski susreti u okviru kojih je promovisana nova umetnička i kulturalna praksa na ovim prostorima. Godine 2002. festival je obnovljen sa idejom revitalizovanja programske sheme na temeljima sopstvenih “unutrašnjih rezervi”. Do sada je organizovan 21 ovakav festival.
Izložba Ovde, u ovom prostoru, oržavani su AS-ovi, stari i novi, obuhvata dizajniranu dokumentarnu građu o učesnicima, događajima i realizatorima ovog jedinstvenog događaja na kulturno-istorijskoj mapi Beograda.

19.00 mala sala    
Iz Arhiva SKC-a  
izložba fotografija i prezentacija dizajnerskih rešenja plakata štampanih povodom Aprilskih susreta iz Arhiva SKC-a.
19.00 Srećna galerija
Andreja Krstić a.k.a. Chenipe: Multimedijalni koncept #1
Otvaranje izložbe (vidi str. 6)
19.10 velika sala SRCE
koreografija: prof. Aleksandar Ilić; izvođači: Andrea Dobrić, Katarina Ilijašević, Vanja Halupa, Anja Janković, Ljubica Nešić, Jovana Jadranin, Jovana Grujić, Ana Gliksman, Luka Stojković, Una Vujošević, Jana Cejić, Tristan Al-Hinawi, Miloš Đorđević, Ana Popović, Jakša Filipovac, Nikola Živković, Nina Pantović, Nina Popović
19.20 Galerija
Pokret i slika  
izložba fotografija studenata Instituta za umetničku igru koje su nastale u okviru predmeta pokret i slika koju vodi doc. Nemanja Maraš
19.30 Cirkus galerija
liza je umrla
koreografija prof. Maćeja Kuzminskog; izvođači: Vladimir Čubrilo, Ivana Ljujić, Maja Marković
19.30 mala sala
Rane avangardne prakse na filmu - posvećeno Branku Vučićeviću
izbor: Stevan Vuković
1. Povratak razumu, Men Rej, 1923, trajanje 2’ 23’’ (Man Ray: Le Retour a la raison)
2. Međučin, Rene Kler, 1924,  trajanje 22’ (René Clair: Entr'acte)
3. Mehanički balet, Fernan Leže i Dadli Marfi, 1923–24; trajanje 11’ 25’’ (Fernand Léger & Dudley Murphy: Ballet Mécanique)
4. Berlin, simfonija velegrada, Valter Rutman, 1927, trajanje 62’ (Walter Ruttmann: Berlin: Die Sinfonie der Großstadt)
5. Život i smrt holivudskog statiste broj 9413, Robert Flori i Slavko Vorkapić, 1928, trajanje 11’ (Robert Florey and Slavko Vorkapich: The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra)
6. Andaluzijski pas, Luis Bunjuel, 1929, trajanje: 16’ 26’’ (Luis Buñuel: Un Chien Andalou)
7. Čovek sa kamerom, Džiga Vertov, 1929, trajanje: 68’ (Dziga Vertov: Человек с киноаппаратом),
8. Igra svetlosti u crno-belo sivom, Laslo Moholi Nađ, 1930, trajanje: 6’ (Laszlo Moholy-Nagy: Lichtspiel schwarzweiss-grau)
9. Srce vremena, Orson Vels i Vilijam Vans, 1934, trajanje 8’ 11’’ (Orson Welles and William Vance: The Hearts of Age)
10. Roze Hobart, Džozef Kornel, 1936, trajanje: 19’ (Joseph Cornell: Rose Hobart)
19.40 velika sala    
Koreografije koje su nastale u okviru predmeta savremena igra koji vodi Isidora Stanišić, a izvode ih studenti I godine Instituta za umetničku igru:
• Sinestezija, Nikola Pavlović
• Lilit, Anđelija Jovanović
• Minut, Teodora Vujkov
• Hoću da... Alisa Oravec
• Ne ostavljaj me, Manja Pavićević
20.05  Novi prostor
Video radovi
koreograf : Maria Kaliopoulou; izvođači: Ana Obradović , Boris Vidaković, Jelisaveta Vučenović, Nikolina Mišković
20.25 velika sala
Istina / Đurđija Jelenković, student II godine Instituta za umetničku igru
20.35 hodnik ispred velike sale    
Radovi koji su nastali u okviru predmeta Koreografija koji vodi Doc. Igor Koruga:
Marija Vučenović - solo, Katarina Stojković - solo
20.45 Galerija Cirkus
Finger / Nikol Srebrov i Marija Dimitrovska, studenti II godine Instituta za umetničku igru
20.50 Novi prostor    
Galerija Cirkus Koreografija Branko Mitrović – solo, student III godine Instituta za umetničku igru
21.30 – 24.00 Klub    
Rain Dogs / Muzičko teatarski performans
Fantastični beogradski tribute to Tom Waits bend sa tradicijom dugom više od jedne decenije, Waitsovu muziku drži  „u malom prstu“, a zahvaljujući unikatnoj interakciji s publikom i odličnoj interpretaciji, Dogsi pune beogradske klubove stvarajući svojevrstan muzičko/poetski performans.
Na čelu sa frontmenom  Nenadom Vasićem autentičnim izvođenjem Toma Waitsa svojom energijom uspevaju da odvedu publiku u zadimljeni njujorški lokal u koji se ne ulazi pre ponoći i gde između zavodljivog zvuka saksofona i hrapavog vokala oživljava mala gradska noćna magija.

utorak, 4. april
15.00-18.00 velika sala
Radionica Metamorfoze po Ovidiju koju vode prof. Dijana Milošević i doc. Aleksandar Nikolić  sa studentima II godine Instituta za umetničku igru; predavanje, improvizacije    
15.00-18.00 mala sala
Predavanje i radionica Neverbalna komunikacija kroz pokret, Dušan Kaličanin
18.20 mala sala    
Rane avangardne prakse na filmu - posvećeno Branku Vučićeviću
izbor: Stevan Vuković
1. Povratak razumu, Men Rej, 1923, trajanje 2’ 23’’ (Man Ray: Le Retour a la raison)
2. Međučin, Rene Kler, 1924,  trajanje 22’ (René Clair: Entr'acte)
3. Mehanički balet, Fernan Leže i Dadli Marfi, 1923–24; trajanje 11’ 25’’ (Fernand Léger & Dudley Murphy: Ballet Mécanique)
4. Berlin, simfonija velegrada, Valter Rutman, 1927, trajanje 62’ (Walter Ruttmann: Berlin: Die Sinfonie der Großstadt)
5. Život i smrt holivudskog statiste broj 9413, Robert Flori i Slavko Vorkapić, 1928, trajanje 11’ (Robert Florey and Slavko Vorkapich: The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra)
6. Andaluzijski pas, Luis Bunjuel, 1929, trajanje: 16’ 26’’ (Luis Buñuel: Un Chien Andalou)
7. Čovek sa kamerom, Džiga Vertov, 1929, trajanje: 68’ (Dziga Vertov: Человек с киноаппаратом),
8. Igra svetlosti u crno-belo sivom, Laslo Moholi Nađ, 1930, trajanje: 6’ (Laszlo Moholy-Nagy: Lichtspiel schwarzweiss-grau)
9. Srce vremena, Orson Vels i Vilijam Vans, 1934, trajanje 8’ 11’’ (Orson Welles and William Vance: The Hearts of Age)
10. Roze Hobart, Džozef Kornel, 1936, trajanje: 19’ (Joseph Cornell: Rose Hobart)
19.00 velika sala    
Radovi nastali u okviru predmeta performans i instalacije koje vodi prof. dr Snežana Arnautović Stjepanović / Jelena Stoisavljević, performans
19.15 kružne stepenice     
Tijana Malek – ŽABE, instalacija u prostoru
19.25 hodnik i stepenice ispred velike sale    
Tamara Pingović – Polovina kruga, performans
19.35 Cirkus galerija    
Ivana Ljujić, performans
19.40 velika sala    
Ada Raspor – Crni kvadrat, performans
19.50 Novi prostor    
Maja Marković, performans
20.00 Galerija    
Una Popović, performans
20.10 Hodnik ispred velike sale i klub    
Radovi koji su nastali u okviru predmeta koreografija koji vodi doc. Igor Koruga / Marija Vučenović – solo, Katarina Stojković – solo
20.20 velika sala
Koreografije Marie Kaliopoulou; izvođači: Ana Obradović, Boris Vidaković, Jelisaveta Vučenović, Nikolina Mišković
20.40 velika sala    
ŽELEĆE MAŠINE Vladimir Čubrilo i učenici Srednje baletske škole „Dimitrije Parlić“ iz Pančeva; koreografija: Isidora Stanišić; izvođači: Sara Krstevski, Una Balaž, Nina Popov i Milica Veselinović
20.50 -21.30 velika sala
Vladimir Čubrilo – I TI IMAŠ SEBE?, performans

sreda, 5. april
15.00-18.00 Novi prostor    
Radionica Metamorfoze po Ovidiju koju vode prof. Dijana Milošević i doc. Aleksandar Nikolić  sa studentima II godine Instituta za umetničku igru; predavanje, improvizacije
17.00 Cirkus galerija
Koreografija Branko Mitrović – solo
17.15 ispred male sale
Koreografija Jelena Stoisavljević - solo
18.30 plato ispred SKC-a
Prezentacija minijatura Metamorfoze po Ovidiju
18.45 mala sala    
MILINI ANĐELI, izložba fotografija i performans
19.00 velika sala    
ŽENE DADE, pozorišna instalacija DAH Teatra
koncept i režija: Dijana Milošević; igraju: Evgenia Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović,
Ivan Nikolić; muzika: Nemanja Ajdačić, Uglješa Majdevac; scena: Neša Paripović; kostim: Snežana Arnautović; Ready-made koferi: Evgenija Eškina Kovačević, Aleksandra Jelić, Ivana Milenović Popović, Ivana Milovanović, Ivan Nikolić
20.00 plato ispred SKC-a
Flash mob, Studenti Instituta za umetničku igru

mt_gallery: Aprilski susreti 2017

Viva la Salsa

$
0
0

subota, 27. maj 22.00-03.00 velika sala
najveća plesna žurka u regionu

FESTUM - FESTIVAL STUDENATA UNIVERZITETA UMETNOSTI

$
0
0

30. maj - 3. jun svi prostori
img 7033Festival studenata Univerziteta umetnosti
Osmi po redu Festival studenata Univerziteta umetnosti ove godine održaće se od 30. maja do 3. juna i u znaku je proslave 60 godina postojanja Univerziteta umetnosti u Beogradu. Od 2010. godine kada je osnovan, Festum okuplja studente svih umetničkih fakulteta na jednom mestu – u SKC-u i pruža im priliku da pojedinačno, ali i kroz međusobnu saradnju stvore umetničke rezultate i prikažu svoj umetnički i naučni rad široj javnosti. Program Festivala ove godine činitiće koncerti klasične, savremene i džez muzike, izložbe slika, skulptura, crteža i fotografija, kao i revije kostima, pozorišne i filmske predstave, naučne tribine, instalacije i višemedijski umetnički projekti.
Otvaranje festivala počeće tačno u 19.37 ukazujući na 1937. godinu kada su osnovani prvi fakulteti Univerziteta umetnosti.

utorak, 30. maj u 19.37
velika sala

  • Svečano otvaranje Festum-a / koncert studenata FMU
  • Galerija SKC
  • Otvaranje zajedničke izložbe FLU i FPU
  • mala sala
  • Otvaranje izložbe fotografija
  • Novi prostor
  • Višemedijska instalacija Festum 2010-2017: Iza kulisa

sreda, 31. maj

18.00 mala sala

Art Crunch 1.0, tribina Interdisciplinarnih studija UU

20.00 velika sala

Predstava studenata FDU

21.00 mala sala

  • Projekcije filmova studenata FDU

četvrtak, 1. jun

  • Dan improvizacije

12.00 mala sala

  • Tribina studenata muzikologije i etnomuzikologije
  • Tribina studenata Muzičke teorije

18.00 mala sala

  • Zvučna instalacija studenata FDU

20.00 velika sala

  • Koncert u formi improvizacije

21.00 velika sala

  • Scenska improvizacija studenata FMU i FDU

petak, 2. jun

18.00 mala sala

  1. Predstavljanje studijskih programa Interdisciplinarnih studija Univerziteta umetnosti

20.00 mala sala

  • Projekcije filmova studenata FDU

21.00 velika sala

  • Koncert studenata džeza i popularne muzike

subota, 3. jun

20.00 velika sala

  • Revija studenata FPU
  • Izložbe su otvorene svakog dana festivala

od 12.00 do 20.00

mt_gallery: FESTUM 2017


FESTUM

$
0
0

img 7053Osmi po redu Festival studenata Univerziteta umetnosti biće u  znaku proslave 60 godina postojanja Univerziteta umetnosti u Beogradu. Od 2010. godine kada je osnovan, FESTUM okuplja studente svih umetničkih fakulteta na jednom mestu – u SKC-u i pruža im priliku da pojedinačno, ali i kroz međusobnu saradnju stvore umetničke rezultate i prikažu svoj umetnički i naučni rad široj javnosti. Program festivala i ove godine činiće koncerti klasične, savremene i džez muzike, izložbe slika, skulptura, crteža i fotografija, kao i revije kostima, pozorišne i filmske predstave, naučne tribine, instalacije i višemedijski umetnički projekti.

30. maj  - 3. jun svi prostori
FESTUM / Festival studenata Univerziteta umetnosti
četvrtak, 1. jun
18.00 velika sala / Plen, predstava studenata FDU
19.00 mala sala / Projekcije filmova studenata FDU

petak, 2. jun
12.00 mala sala / Tribina studenata muzikologije i etnomuzikologije
Tribina studenata Muzičke teorije
18.00 mala sala / Predstavljanje studijskih programa Interdisciplinarnih studija Univerziteta umetnosti
20.30 velika sala / Revija studenata FPU

subota, 3. jun / Dan improvizacije
18.00 mala sala / Zvučna instalacija studenata FDU
19.00 velika sala / Koncert u formi improvizacije
20.00 velika sala / Scenska improvizacija studenata FMU i FDU
21.00 velika sala / Koncert studenata džeza i popularne muzike
Izložbe su otvorene svakog dana festivala od 12.00 do 20.00

BAFE

$
0
0

9  -  11. jun
bafe1Preko 70 mladih umetnika i dizajnera iz šest zemalja regiona predstaviće svoje radove na desetom po redu BAFE-u (Belgrade Art Fashion event) koji će se održati od 9. do 11. juna u beogradskom Studentskom kulturnom centru pod sloganom GOLDEN YEARS.
Program se sastoji iz tri dana modnih događaja kako bi se omogućila promocija mladih umetnika iz Srbije i regiona, a neki od  dizajnera imaće svoje prve samostalne revije.  


bafeBalkan Art Fashion Event jeste alternativna modna manifestacija koja se održava petu godinu zaredom, dva puta godišnje u proleće i jesen.  Nastala je sa idejom da promoviše prvenstveno domaću, a zatim i regionalnu modnu scenu i pruži šansu mladim, nedovoljno afirmisanim dizajnerima da prikažu svoj talenat kako stručnoj, tako i širokoj publici.
Posebna pažnja posvećuje se pomaganju razvoja onih autora koji modu i odevanje ne shvataju samo kao industriju, već i kao svojevrstan umetnički izraz, performans koji se odvija jednako na modnoj pisti i na ulici.

BELEF 2017 / 26. BEOGRADSKi LETNJI FESTIVAL

$
0
0

{nomultithumb}

cebef baner belef2017 s

od 23. juna do 23. jula

petak, 23. jun u 21.00 Bašta SKC
Svečano otvaranje 26. BELEF-a / Koncert Sanje Ilića i „Balkanike“

nedelja, 25. jun u 11.00 Bašta SKC
Interaktivni koncert – Dečija Muzička radionica

utorak, 27. jun u 21.00 Bašta SKC
Alba Molina (Španija) i grupA Kal, koncert u saradnji sa Institutom Servantes

četvrtak, 29. jun u 21.00 velika sala
Koreodrama DDT-a: Plava grobnica

petak, 30. jun u 21.00 Bašta SKC
Koncert „Kratka istorija zapadne muzike“
Orkestar škole za muzičke talente iz Ćuprije, solista Dragan Đorđević-Suzuki, dirigent: Aleksandar Sedlar

subota, 1. jul u 11.00 Bašta SKC
Vitamini zdravi fini, dečija predstava Cvetina Aničića

subota. 1. jul u  21.00 Bašta SKC
Gde se završava senka, Krijativ pozorište, Bangalor, Indija, u saradnji sa Ambasadom Indije

nedelja, 2. jul u 21.00 Bašta SKC
Sto godina džeza, koncert Beogradskog diksilend orkestra

ponedeljak, 3. jul u 21.00 Bašta SKC
Muzička predstava DA i RE

utorak, 4. jul u 21.00 Bašta SKC
Dah teatar: Žene Dade

sreda, 5. jul u 21.00 Bašta SKC
Par stihova za nas, koncert Ivana Bosiljčića

nedelja, 9. jul u 21.00 velika sala
Munir Sajid (Egipat): Navah, koreodrama

ponedeljak, 11. jul u 21.00 Bašta SKC
Dunja Petrović: Udaj se muški, režija: Marija Lipkovski

sreda, 12. jul u 21.00 Bašta SKC
Koncert Femi Kutija,
Nigerija-Velika Britanija

četvrtak, 13. jul u 21.00 Bašta SKC
Koncert grupe The Bestbeat

petak, 14. jul u 21.00 Bašta SKC
POKRETNA INSTALACIJA,  Performans Teatra Mimart

nedelja, 16. jul u 21.00 velika sala
Koncert Svetskog omladinskog hora

utorak, 18. jul u 21.00 Bašta SKC
Koncert benda Šinobusi

nedelja, 23. jul u 21.00 Bašta SKC

Svečano zatvaranje 26. BELEF-a / Koncert Bajage i Instruktora

Tokom jula u galerijskim prostorima SKC-a:
Izložba fotografija Mile Stijak „Milini anđeli“
Izložba fotografija Lidije Antonović „Korak“  
Izložba fotografija Nemanje Maraša „Apres“

 

Belgrade Tango Encuentro

$
0
0

od 20. do 25. aprila
encJedan je od najvećih internacionalnih festivala argentinskog tanga u Evropi, Beogradski tango susret (Belgrade Tango Encuentro) održava se sedmu put zaredom. O značaju koji festival ima u kulturno-turističkoj ponudi našeg glavnog grada, a i cele zemlje, govori činjenica da svake godine ovim povodom u Beograd dolazi više od 700 stranih gostiju, iz oko 50 zemalja. Broj učesnika festivala raste iz godine u godinu, pa je izvesno da će ove godine biti zabeležena rekordna posećenost.
Festival donosi pravi tango-maraton, što znači da se tokom njegovog trajanja, tango pleše neprekidno, danju i noću. Pored plesnih radionica koje vode najpoznatiji argentinski tango plesači, velikih plesnih večeri – milongi, učesnici festivala mogu da plešu i tokom dana, kao i na “after party” milongama.
Za vreme festivala, posetioci mogu da uživaju u enterijerima posebno uređenim za ovaj događaj, tango kafeu, predavanjima o tango kulturi i muzici, kao i u izložbi poznatih brendova iz sveta tango mode. Večernje milonge svake godine okupe oko 1000 plesača i plesačica iz celog sveta koji su svedoci spektakularnih nastupa najvećih tango umetnika današnjice.
Uz velike plesne večeri i radionice, Studentski kulturni centar biće domaćin i besplatnih događaja otvorenih za javnost.
mt_gallery: Belgrade Tango Encuentro

FESTIVAL INTERNACIONALNOG STUDENTSKOG TEATRA

$
0
0

5 – 8. maj
Fist 2016Festival internacionalnog studentskog teatra (FIST) osnovan je 2005. godine na inicijativu studenata Menadžmenta i produkcije pozorišta, radija i kulture na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Iz godine u godinu studenti samostalno organizuju i vode FIST kao deo prakse u okviru fakultetskog obrazovanja.
Ekipa zadužena za organizovanje jedanaestog po redu FIST-a imala je zadatak da osmisli temu ovogodišnjeg festivala, tradicionalno se oslanjajući na ono što smatra aktuelnim, angažovanim i važnim u trenutku kada se festival realizuje. U skladu sa tim, odlučeno je da su promene nešto što je u ovom trenutku jako važno, ali ne samo u ovom trenutku, već u svakom - jer menjati sebe i svet oko sebe nikada neće prestati da bude aktuelno. Studenti sa četvrte godine na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, stoga su rešili da daju sebi i drugima priliku da nešto promene.
Ideja FIST-a biće menjati (se) kroz pozorište i kroz sve ono što nam pozoriše pruža. Predstave koje gostuju na ovogodišnjem festivalu pokušaće da odgovore na ovaj izazov, da nešto promene i da se zajedno stvori jedno novo pozorište. Jer, pozorište nastaje kada se pitaš šta stoji iza svega toga, a kada se pitamo - mi postojimo i stvaramo, mi menjamo i mi se menjamo.
Glavni program:
Izgladneli carević – Jekaterinburg, Rusija; Tamara – Zagreb, Hrvatska; Ka svetioniku, do strane 73 – Prag, Češka; Lizistrata ili porazgovarajmo malo o ratu i miru – Novi Sad, Srbija; Nemi konobar – Varšava, Poljska; Bure baruta – Banja Luka, Bosna i Hercegovina; Tri katastrofe koje sam srećno preživeo! – Cirih, Švajcarska
FIST produkcija:
Kaskader – produkcija Fakulteta dramskih umetnosti
FIST EDU:
Pozorišna kreativna radionica – Milan Mađarev
Radionica scenskog prostora i dizajna – Mia David
Glumački trening – rad glumca na sebi/Radionica scenskog pokreta i plesa – Slobodan Beštić

 

ČETVRTAK, 05. MAJ 2016.
15.00-18.00Mala salaRadionica Slobodana Beštića
„Glumački trening- Rad glumca na sebi“
18.30-19.00Ispred SKC-a Otvaranje festivala
19.00Galerija Cirkus Otvaranje izložbe scenskih kostima „Koraci“
21.15-22.30Velika sala/
Mala sala„Kaskader“
10.30GalerijaDovoz radova za FESTUM

PETAK, 06. MAJ 2016.
18.00-19.30 Bašta„Bure Baruta“ (Banjaluka)
19.30-20.30 Velika sala„Samoobsluga“ (Poljska)
21.00-21.50 Velika sala„Tamara“

SUBOTA, 07. MAJ 2016.
11.00- 15.00Ispred Male saleRadionica Mia David
„Radionica scenskog prostora i dizajna“
11.00-15.00Mala salaRadionica Slobodana Beštića
„Radionica scenskog pokreta i plesa“
12.00-15.30Novi prostorRadionica Milan Mađarev
„Pozorišna kreativna radionica“
19.30-20.40Velika sala„Lizistrata“ (Novi Sad)
11.00-15.00Srećna galerijaSKC-ova besplatna škola stripa i ilustracije za polaznike uzrasta do 15 godina

NEDELJA, 08. MAJ 2016.
11.00-15.00Mala sala Radionica Mia David
„Radionica scenskog prostora i dizajna“
12.00-15.30Novi prostorRadionica Milan Mađarev
„Pozorišna kreativna radionica“
19.30-20.45Velika sala „Three catastrophes I happily survived“ (Švajcarska)
21.30-22.00Velika sala Zatvaranje festivala

 

FESTUM - FESTIVAL STUDENATA UNIVERZITETA UMETNOSTI

$
0
0

od 9. do13. maja

festum program

Sedmi po redu Festival studenata Univerziteta umetnosti održaće se od 9. do 13. maja pod sloganom „KRENI OD SEBE“, fokusirajući se tako na sliku studenata u sopstvenim očima. Svi možemo da se složimo da je samokritika nešto što našem društvu prilično nedostaje i da su mnoge društvene patološke pojave upravo posledica njenog nedostatka. Studenti smatraju da je došlo vreme da se kritički osvrnu na sopstveni doprinos njihovom trenutnom položaju u društvu, ali na taj način žele i da daju primer drugima. Od 2010. godine kada je osnovan, Festum okuplja studente svih umetničkih fakulteta na jednom mestu i pruža im priliku da pojedinačno, ali i kroz međusobnu saradnju stvore umetničke rezultate i prikažu svoj umetnički i naučni rad široj javnosti. Program Festivala čine koncerti, izložbe, revije kostima, pozorišne i filmske predstave, naučne tribine, instalacije i višemedijski umetnički projekti.

Ponedeljak, 9. maj
19:00 Velika sala SKC
Svečano otvaranje Festum-a
Koncert studenata FMU
21:00 Velika sala SKC
Dnevnik jednog ludaka, Monodrama (Dušan Matejić, FDU)
Galerija SKC
Otvaranje zajedničke izložbe FLU i FPU
Mala sala SKC
Otvaranje izložbe grafike

Utorak, 10. maj
18.00- 21.00 Mala sala
FDU – Katedra za snimanje i prezentaciju zvuka predstavljanje i postavka
20:00 Velika sala SKC

Bog da prosti, Monodrama (Anita Stojadinović, FDU)
21:00 Mala sala SKC
Projekcije filmova studenata FDU
21.00    Velika sala
Dan improvizacije - Ludilo ledi Magbet, Scenska improvizacija studenata FMU i FDU

Sreda, 11. maj
Dan improvizacije
12:00 Mala sala SKC
Tribina studenata muzikologije i etnomuzikologije
Tribina studenata Muzičke teorije
20:00 Velika sala SKC
Koncert u formi improvizacije
21:00 Velika sala SKC
Ludilo ledi Magbet, Scenska improvizacija studenata FMU i FDU

Četvrtak, 12. maj
16:00 Mala sala SKC
Art Crunch 0.1, Tribina Interdisciplinarnih studija UU
21:00 Mala sala SKC
Projekcije filmova studenata FDU

Petak, 13. maj
17:00 Mala sala
Predstavljanje studijskih programa Interdisciplinarnih studija Univerziteta umetnosti
20:00 Velika sala
Revija kostima

IZLOŽBE SU OTVORENE SVAKOG DANA FESTIVALA OD 12:00 DO 20:00

 

MEĐUNARODNA NAUČNA STUDENTSKA KONFERENCIJA ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE / FISEC16

$
0
0

od 18. do 22. maja
 11Konferencija ima za cilj da promoviše multidisciplinarnost kao i da stvori jedinstvenu priliku za razmenu i implementaciju naučnih dostignuća. Uz podršku mnogih fakulteta iz zemlje i regiona, naučni program obuhvata interaktivna predavanja studenata i eminentnih stručnjaka. U sklopu konferencije biće održane radionice koje će voditi eksperti sa iskustvom u primeni naučnih dostignuća u privredi.
Petodnevni program konferencije pripremio je naučno-popularne tribine i istraživanja iz prirodnih i društvenih nauka. Naučni odbor FISEC 16 sastoji se od profesora sa različitih univerziteta iz zemlje i inostranstva (Varaždin, Budimpešta, Osijek, Banja Luka, Podgorica, Novi Sad...)
Učesnicima ovogodišnje konferencije biće omogućeno da se upoznaju sa izazovima i steknu iskustva u praksi kao i da kroz uspostavljanje dijaloga između teorije i prakse doprinesu podizanju svesti o značenju zaštite životne sredine.
 Deo programa konferencije predstavlja i studija slučaja koja se odnosi na analizu i rešavanje određenog problema postavljenog od stručnjaka, sa ciljem poveezivanja mladih iz različitih naučnih oblasti kako bi timskim radom došli do optimalnog rešenja zadatog problema.
U sklopu konferencije biće održano i nekoliko stručnih obuka koje će biti vezane za određene veštine: Start up obuka, „Budi sam svoj novinar“, „Urbana obnova i revitalizacija napuštenih industrijskih objekata na području Beograda“ i radionica naučne komunikacije. Pored toga, program konferencije sadržaće i nekoliko predavanja, kao što je predavanje „Nacionalna strategija za borbu protiv klimatskih promena kao nova strategija održivog razvoja“, sa ciljem uključivanja javnosti i podizanja svesti o važnosti očuvanja životnog okruženja.

 

 SREDA, 18. MAJ 2016.
 16.00-18.00 Cirkus galerija Registracija učesnika
 18.00-20.00 velika sala OTVARANJE KONFERENCIJE
 Tribina otvaranja: doc. dr Mario Šiljeg, prof. dr Biljana Stojković, Nikola Zdravković
 19.00 Galerija SKC Novi Beograd Koncerti učenika muzičke škole Stanislav Binički, odsek harmonike, gudački i duvački odseci

 ČETVRTAK, 19. MAJ 2016.
 08.30-9.00 Cirkus galerija Registracija učesnika
 09.00-09.45 Velika sala Ivan Umeljić, Zašto Pčele nestaju
 09.45-10.30 Velika sala Branislav Sekulović, ESIA – Procena uticaja različitih projekata na životnu sredinu i socijalna pitanja - primeri iz prakse
 10.00-11.30 Novi prostor Urbana obnova, radionica, Studija Slučaja
 10.50-12.00 Velika sala Studentska izlaganja radova
 10.50-17.00 Mala sala Urbana obnova, radionica, Studija Slučaja 
 14.00-14.45 Velika sala Dr Luka Mihajlović, Naučno popularno predavanje iz Hemije
 14.45-15.15 Velika sala Studentska izlaganja radova
 15.15.-15.35 klub Kafe pauza
 15.35-17.00 Velika sala Studentska izlaganja radova

 PETAK, 20. MAJ 2016.
 08.30-9.00 Cirkus galerija Registracija učesnika
 09.00-09.45 Velika sala Garbage center – Alan Kadduri
 09.45-15.30 Mala sala Urbana obnova, radionica, Studija Slučaja
 09.45-10.30 Velika sala Studentski radovi
 10.00-16.00 Novi prostor Urbana obnova, radionica, Studija Slučaja
 10.50-12.00 Velika sala Studentska izlaganja radova
 14.00-14.45 Velika sala Ivana Horvat, Centar za promociju nauke
 14.45-15.30 Velika sala Studentska izlaganja radova
 15.50-17.00 Velika sala   Plenarna predavanja- GSolar Decathlone i Pasivna Kuća
 18.30 Galerija SKC Novi Beograd Rizična ponašanja adolescenata i mladih
 
SUBOTA, 21. MAJ 2016.
 08.30-9.00 Cirkus galerija Registracija učesnika
 09.00-10.00 Velika sala Mirko Popović (Nacionalna strategija za borbu protiv klimatskih promena kao nova strategija održivog razvoja)
 09.45-15.30 Mala sala Urbana obnova, radionica, Studija Slučaja
 10.00-10.30 Velika sala Studentski radovi
 10.00-15.00 Novi prostor Urbana obnova, radionica, Studija Slučaja
 11.00-12.00 Velika sala Studentska izlaganja radova
 13.30-14.10 Velika sala Ivan Umeljić, Nikola Zdravković – Naučna komunikacija , Centar za promociju nauke
 14.10-14.50 Velika sala dr Mirjana Drenovak Ilić (Pravni fakultet u Beogradu) – Pregovori u oblasti životne sredine – izazovi pred Srbijom
 14.50-15.30 Velika sala Sonja Bađura (WWF) - Imamo li planETU B?
 
 NEDELJA, 22. MAJ 2016.
 10.00 Cirkus galerija Registracija učesnika
 10.30-12.00 Velika sala Prezentovanje rezultata radionica
 12.15-14.30 Velika sala Rešenja studije slučaja i zatvaranje konferencije



mt_gallery:


NOĆ MUZEJA

$
0
0

subota, 21. maj od 17.00 do 01.00
mt_ignore:real alt textGalerija
SVETSKI BIJENALE STUDENTSKOG PLAKATA

Cirkus galerija
IZLOŽBA FOTOGRAFIJA PLAKATA APRILSKIH SUSRETA IZ ARHIVA SKC-a (jednodnevna postavka za Noć muzeja)

mt_ignore:real alt text

 

Klub
IZLOŽBA PLAKATA ZA PROGRAME SKC-a  IZ ARHIVA SKC-a
Nekada su  rađeni u svrhu oglašavanja koncerata i drugih javnih događaja kojima je promovisan prvi originalan i sasvim autentičan talas lokalnih i  regionalnih muzičkih bendova, kao i potkulture koja se oko njih razvijala. Danas su to dokumenti vremena koga se svi rado sećamo, mnogi čak i sa nostalgijom, vremena koje je sobom nosilo čitavu bujicu samoorganizovanih kreativnih projekata, od kojih su mnogi svoje institucionalno mesto našli baš u SKC-u. Da ono što se tada dešavalo u SKC-u nije bila samo muzika i moda datog trenutka, svedoče i ovi plakati od kojih su neki realizovani u tadašnjoj grafičkoj radionici SKC-a, pri tom uspevajući da očuvaju svežinu i različitost od onoga što je bio grafički standard ondašnjeg, ali i današnjeg vremena.

mt_gallery:

Novi prostor
KINOBELEŠKE 1
Lutz Becker sa ekipomVideo projekcija iz Arhiva SKC-a (jednodnevna postavka za Noć muzeja ) dokumentarnog filma rađenog u oktobru, 1975. godine, režija:  Luc Beker, britanski filmski autor poznat po ranije realizovanim dokumentarnim filmovima o odnosu umetnosti i politike, odnosno angažmana u umetnosti. Film je realizovan u saradnji sa Filmforumom SKC-a. U filmu učestvuju: Marina Abramović, Dunja Blažević, Biljana Tomić, Jerko Ješa Denegri, Jasna Tijardović, Bojana Pejić, Dragica Vukadinović, Dragoljub Raša Todosijević, Neša Paripović, Zoran Popović, Goran Đorđević, Bojana Pejić, Dragomir Zupanc, Goran Trbuljak, Slavko Timotijević, Dragan Stojanovski; produkcija: SKC, 1975.  U trenutku svakodnevice jedne mlade institucije kulture, Beker je, pristupivši zadatoj temi kao dokumentarnom materijalu, ostvario filmski zapis vredan pažnje i sa umetničko-istorijske tačke gledišta omogućavajući mladim umetnicima i istoričarima umetnosti autentičnu ekspresiju u formi kratkih monologa. Tokom vremena, ovaj film je postao nezaobilazan predmet interesovanja za svakog ko se bavi proučavanjem savremene umetničke scene u regionu, pa i šire.

Srećna galerija
ANA MARINOVIĆ: OSMEH IZA OGLEDALA
crtež i digitalna grafika /objekat

klub, stepenište...
OVDE NA OVOM MESTU...
1974 04 19 III AS Josef Bojs 02 02 1foto postavke, plakati,  printovi iz Arhiva SKC-a (jednodnevna postavka)
Projekat „Ovde na ovom mestu...“ pokrenut je 2009. godine sa ciljem da se učvrsti sećanje na događaje koji su tokom više od četri decenije rada SKC-a realizovani kao „tekući programi“ i vrlo često bivali osporavani od javnosti, da bi potom postajali toposi u vremenu od opšteg kulturnog, istorijskog, mitskog značaja.

 

OŽIVI PROŠLOST / A LOOK BACK
foto za izlozbuSubota, 21. maj 2016. godine, u periodu od 17h do 01h, Cirkus galerija
Multiekranska digitalna panorama, u kojoj različitim kadriranjem i preklapanjem dve statične slike simuliramo pogled u vreme iz 1978. Postavljenu celinu karakteriše zamišljeno kontrolisanje vremena i zavirivanje u udaljene vremenske tačke.
Osvrćemo se na pionirski projekat Jirgena Klaukea, kao početnu tačku za ovaj rad.
Autor:  Dušan Nadjević
Materijal:  Arhiv SKC-a  -  performans The Harder They Come / Arhitektura grada
1978. (International Performance Meeting), Jirgen Klauke (Jürgen Klauke), umetnik iz SR Nemačke

nedelja, 29. maj od 10.00 do 18.00 klub
BGD: COMICS BERZA
berza stripova, akcionih figura, manga, cosplay...

BAFE

$
0
0

utorak, 7 - 9. jun  u 19.30, 20.30, 21.30 velika sala
BafeAlternativna umetnička manifestacija nastala sa idejom da promoviše regionalnu modnu scenu i pruži šansu mladim nedovoljno afirmisanim dizajnerima da prikažu svoj talenat širokoj publici. U toku tri BAFE dana održi se desetak modnih revija dnevno, koje prikazuju kako kolekcije mladih dizajnera, tako i sezonske, komercijalne i tematske revije, i na taj način omogućava mladim autorima da se nađu rame uz rame sa već etabliranim modnim profesionalcima.
Događaji u organizaciji BAFE-a jesu povod za okupljanje umetnika i studenata koji dobijaju priliku da rade u struci i da stečena znanja primene u praksi.
BAFE se održava dva puta godišnje, već tri godine zaredom, a ovo je njegovo sedmo izdanje.

40 mladih umetnika i dizajnera iz šest zemalja regiona predstaviće svoje radove na osmom po redu BAFE-u (Belgrade Art Fashion event) koji će se održati od 7 do 9 juna u beogradskom Studentskom kulturnom centru pod sloganom “Building connections”. Program se sastoji iz 3 dana modnih dogadjaja kako bi se omogućila promocija mladih umetnika iz Srbije I regiona a neki od  dizajnera će imati svoje prve samostalne revije.  Osmi po redu BAFE 7 juna će u 20h otvoriti Hrvatcki dvojac iz Zagreba, Me and the Machine kolekcijom NEOnation.  Prvog dana beogradskoj publici predstaviće se još 14 mladih dizajnera. Drugi dan BAFE –a otvara revija „Moulin Rouge”  dizajnera Dominik Gilberta a zatvara body art performans Tatjane Vučinić I Maje Marić koji nastupaju pod brendom Hromo dinamika. Poslednjeg dana, 9 juna svoje kreacije i radove pokazaće još 11 mladih dizajnera iz Srbije, Makedonije i Slovenije. VIII  BAFE zatvaraju Stefan Koković svojom prvom revijom  koji je odranije poznat Bafe publici od kada se predstavio kao fotograf kao i Marina Micanović koja dolazi sa njujorškog Fashion week-a.
Balkan Art Fashion Event" je alternativna modna manifestacija, koja se održava četvrtu godinu zaredom, dva puta godišnje u proleće i jesen.  Nastala je sa idejom da promoviše prvenstveno domaću, a zatim i regionalnu modnu scenu i pruži šansu mladim, nedovoljno afirmisanim dizajnerima da prikažu svoj talenat kako stručnoj, tako i širokoj publici.
Posebna pažnja posvećuje se pomaganju razvoja onih autora koji modu i odevanje ne shvataju samo kao industriju, već i kao svojevrstan umetnički izraz, performans koji se odvija jednako na modnoj pisti i na ulici.

mt_gallery: BAFE

14. MEĐUNARODNI SALON STRIPA

$
0
0

29. septembar - 2. oktobar
002 rec urednikasreda, 28. septembar u 13.00 Happy centar
PRESS KONFERENCIJA SALONA STRIPA 2016.
četvrtak, 29. septembar velika sala
18.00h OTVARANJE IZLOŽBI SALONA   
20.00h SVEČANO OTVARANJE SALONA / DODELA NAGRADA
18.30 - 21.00 / PRATEĆI PROGRAM - otvoreno kosplej takmičenje za najbolji kostim, najoriginalniji izbor lika i najbolje dočaran lik iz sveta stripa  / nagrade crater vfx training centra, domaćih strip izdavača i organizatora festivala
REČ UREDNIKA: Međunarodni salon stripa je festival devete umetnosti kojeg, od svog osnivanja 2003. godine, organizuje i vodi Srećna galerija Studentskog kulturnog centra Beograd, kao svoj redovni redakcijski program. Festival je neprofitnog karaktera i predstavlja najsveobuhvatniji strip projekat u Srbiji i jednu od najznačajnijih manifestacija devete umetnosti u regionu. Kroz izlagački i edukativni program, Salon stripa je koncepcijski  zasnovan na: takmičenju po međunarodnom konkursu autora svih uzrasta iz svih zemalja sveta; gostovanju najrelevantnijih svetskih strip autora; revalorizaciji domaćeg strip stvaralaštva; afirmaciji domaćeg strip izdavaštva; afirmaciji mladih autora; popularizaciji stripa i srodnih izraza poput animiranog filma i ilustracije.
Kao kulturološki fenomen domaće umetničke scene, ovaj projekat je strategijski orijentisan na to da čuva i revitalizuje bazične vrednosti likovne umetnosti i književne kulture, kao i da, pored klasičnih likovnih formi u devetoj umetnosti, afirmiše i pojavnosti savremenog umetničkog izraza autentičnog grafizma i naracije.  U revijalnom delu programa, ovogodišnjeg četrnaestog po redu festivalskog izdanja, Salon stripa donosi program i veliku restrospektivnu izložbu jednog od najznačajnijih autora savremenog britanskog stripa, Brajana Talbota. Svakako, zbog eminentnosti samog umetnika a i zbog činjenice da se radi o autoru čija su dela kod nas već uveliko prevođena, u redakciji izdavačkih kuća Omnibus / Modesty stripovi (Ćerke, Priča o jednom lošem Pacovu) i Darkwood (Granvil - Maštarija, Granvil - Ljubavi moja), gostovanje Brajana Talbota na ovogodišnjem festivalu ističemo kao prioritet međunarodnog programa. Čitalačka publika je ovog autora mogla da upozna kroz rad u okviru poznatog britanskog SF strip-časopisa 2000 AD, kroz sardnju sa čuvenim Alanom Murom, kao i sa piscem Patom Milsom koji je takođe bio gost ovog festivala. Između ostalog, Brajan Talbot je četiri godine radio za američki DC na Helblejzeru (sa Džejmijem Delanom), Sendmenu (sa Nilom Gejmanom), Betmenu, kao i na serijalu The Nazz (sa Tomom Vajčom). U ovom delu programa, takođe kao gost festivala uzeće učešće i Meri M. Talbot, supruga i scenaristkinja nekoliko njegovih dela među kojima je kod nas najpoznatiji grafički roman Ćerke, priča o ćerkama Džejmsa Džojsa i njegovog istoričara - o Luciji Džojs i samoj Meri Talbot, o njihovom detinjstvu i drami međusobnih porodičnih odnosa.
Drugi važan segment programa gostiju na ovogodišnjem festivalu jeste učešće i retrospektivna izložba radova Petra Meseldžije, srpskog strip autora, slikara i ilustratora koji od 1991. godine živi i radi u Holandiji. Izložba Od strip kvadrata do slike koncipirana je kao pregled jednog svojevrsnog opusa ovog izuzetnog umetnika čija se polivalentnost umetničkog izraza ogleda kroz strip, ilustraciju, crtež i sliku. Radovi Petra Meseldžije danas su u privatnim i muzejskim kolekcijama u Srbiji, Holandiji, SAD-u, Kanadi, Francuskoj, Belgiji, Nemačkoj, Hongkongu, Indoneziji i Italiji.
Kao ekskluzivni program 14. međunarodnog salona stripa izdvajamo ovogodišnju Nagradu za životno delo - Specijalno priznanje za doprinos srpskom stripu i učešće na programu Festivala njenog laureata, proslavljenog evropskog strip autora, karikaturiste i ilustratora Gradimira Smuđe.
U segmentu programa vezanog za film i animaciju ove godine će biti prikazani opusi švajcarskog autora Žorža Švicgebela u izboru filmova teoretičarke Andrijane Ružić kao i stvaralaštvo hrvatske umetnice Helene Klakočar u domenu animiranog filma kao i njoj posvećen dugometražni dokumentarni film Bešumna kretanja Helene Klakočar,  u produkciji Veljka Krulčića i zagrebačke kuće Vedis.
Međunarodni salon stripa SKC Beograd svake godine se tradicionalno održava u periodu od četvrtka do nedelje, tokom poslednje sedmice septembra. Program 14. po redu Salona stripa biće upriličen od 29. septembra do 2. oktobra u svim prostorima SKC-a. Svi programi su besplatni i profilisani za posetioce svih uzrasta. Dobro došli u SKC, na naš najveći festival devete umetnosti!
Miki Pješčić, urednik Salona stripa

GOSTI SALONA:
BRYAN TALBOT (UK)
003 brajan talbot i meri talbotBrajan Talbot smatra se “kumom” savremenog britanskog andergraund stripa. Njegove prve ilustracije objavljene su 1969. godine u Malornu, časopisu Britanskog tolkinovskog društva. Talbot je potom sarađivao sa svojim kolegom sa studija, Bonkom, na jednom kratkom stripu za nedeljne fakultetske novine. Po završetku fakulteta, nastavio je rad u andergraund publikacijama, između ostalog na ediciji Brain Storm Comix za Alchemy Press. Prva tri izdanja čine Hakenbušovu trilogiju, reprintovanu 1982. godine u knjizi Brainstorm!. Alan Mur je potom pretvorio Hakenbuša u Čestera Vilijamsa za DC-jev serijal Čudovište iz Močvare (Swamp Thing). Talbot je radio i ilustracije za niz nemačkih RPG knjiga, kao i naučnofantastični strip Scumworld za rok nedeljnik Sounds.
Stvaranje epske sage Avanture Lutera Arkrajta (The Adventures of Luther Arkwright), Talbot je počeo 1978. godine. Bila je to jedna od prvih britanskih grafičkih novela. Povezujući različite žanrove i eksperimentalne tehnike naracije, ovaj serijal postao je izuzetno uticajan i stekao je kultni status. Treća novela iz serijala, naslovljena Srce imperije (Heart of Empire) koju je 2001. objavio Dark Horse, izašla je i na CD-u, sa komentarima i brojnim dodatnim vizuelnim sadržajem. Grafička novela Priča o jednom lošem pacovu (The Tale of One Bad Rat) osvojila je brojne nagrade i pojavila se na godišnjoj listi preporučene literature za čitanje Njujork Tajmsa.
Talbot je 1983. godine počeo da radi za 2000AD. Zajedno sa piscem Patom Milsom uradio je tri knjige na serijalu Nemesis the Warlock koje je kasnije reprintovao Titan Books. Potom je četiri godine radio za američki DC na Helblejzeru (sa Džejmijem Delanom), Sendmenu (sa Nilom Gejmanom), Betmenu, kao i na serijalu The Nazz (sa Tomom Vajčom). Tokom svoje karijere uradio je veliki broj stripova i ilustracija za raznorazne publikacije kao što su Imagine, Street Comics, Slow Death, Vogarth, the Paradox Press Big Books, Stardust, Transmetropolitan, The Radio Times, Wired, Knockabout i Manchester Flash. Zajedno sa scenaristom Matijasom Šultajsom stvorio je Brainworms za Xpresso, a sa DC-jem je nastavio saradnju kroz miniserijal The Dead Boy Detectives. http://www.bryan-talbot.com/ (Iz Lambiek strip enciklopedije)

MARY M. TALBOT (UK)
Meri Talbot je međunarodno priznati istraživač rodnih, jezičkih i studija moći, koja se sada posvetila i pisanju grafičkih novela. Njena prva novela, nastala u saradnji sa Brajanom Talbotom, Ćerke (Dotter of her Father's Eyes), osvojila je Kosta nagradu 2013. godine. Druga, Sally Heathcote, Suffragette, u saradnji sa Kejt Čarlsvort i Brajanom Talbotom, objavljena je 2014. Njeno špansko izdanje osvojilo je nagradu za najbolju inostranu grafičku novelu koju dodeljuju Gremio de Libreros de Madrid i Splash Segunt Cómic. Treća, The Red Virgin and the Vision of Utopia, takođe sa Brajanom Talbotom, objavljena je maja 2016. godine. Meri je sarađivala sa Kejt Čarlsvort na jednom poglavlju distopijske naučnofantastične grafičke novele IDP: 2043, sa Alvinom Talbotom na kratkom stripu Cross: A Political Satire Anthology i ponovo sa Kejt i Brajanom na priči koja će biti objavljena u antologiji Amnesti Internešenela. Meri je osnivač i pokrovitelj međunarodnog strip festivala Lejks.

PETAR MESELDŽIJA (RS/NL)
004 petar meseldzijaPetar Meseldžija rođen je 1965. godine u Novom Sadu. Karijeru je započeo 1981. godine objavljivanjem strip-serijala Krampi u Stripoteci, jednom od najpoznatijih strip časopisa pređašnje Jugoslavije. Usledila je serija kraćih stripova crtanih najčešće po scenariju Dušana Vukojeva, a zatim i rad na licencnom stripu Tarzan. Diplomirao je na Akademiji Umetnosti u Novom Sadu, odsek slikarstvo. Uporedo sa studijama i dalje se bavio stripom, ali sve više i ilustracijom. Svoju prvu knjigu Peter Enkorak, autora Terija Džonsa, u izdanju Mladinske knjige iz Slovenije ilustrovao je 1991. godine.
Pred kraj iste godine preselio se u Holandiju. Ubrzo potom prestao je da se bavi stripom i u potpunosti se posvetio ilustraciji i slikarstvu.  Tokom devedesetih naslikao je oko 120 postera i čestitki pretežno za Verkerke Reprodukci iz Holandije. Za Grim Pres, izdavača sa Tajvana, uradio je 33 ilustracije u boji za  knjigu Kralj Artur i vitezovi okruglog stola. Za američki Skolastik slika 11 naslovnih strana za knjige dečije fantastike. Prvu samostalnu izložbu ilustracija i slika imao je 1998. godine u galeriji Tjalf Sparnai u Amsterdamu.
Učestvovao je na mnogim zajedničkim izložbama u Jugoslaviji, Holandiji i Americi. Radovi su mu objavljivani u različitim časopisima i knjigama širom sveta. Dobitnik je više nacionalnih i internacionalnih nagrada, među kojima su i Plaketa Zlatnog pera Beograda 1994; nagrada žirija na 59. svetskoj konvenciji naučne fantastike 2001. u SAD; Srebrne nagrade za 1997. i 2003, kao i Zlatna nagrada za 2009. koju dodeljuje godišnjak Spektrum – Najbolja savremena fantastična umetnost.
Od njegovih samostalnih projekata najznačajniji su knjige Legenda o Baš Čeliku (2008, Zmaj, Srbija i 2010, Flesk Publications, USA), i Knjiga o džinovima (2015, Flesk Publications, USA i System Comics, Srbija).
Petar i dalje nastavlja da radi na novim knjigama, kao i na slikama. Originali njegovih radova nalaze se u muzejskim i privatnim kolekcijama u Srbiji, Holandiji, SAD-u, Kanadi, Francuskoj, Belgiji, Nemačkoj, Hongkongu, Indoneziji i Italiji. (www.petarmeseldzijaart.com)

HELENA KLAKOČAR (HR), gost izdavačke kuće VEDIS, Zagreb
005 helena klakocarRođena je 1958. godine. Diplomirala je na Akademiji likovnih umetnosti u  Zagrebu, odsek grafike, a potom na Akademiji  likovnih umetnosti u Tilburgu, Holandija, odsek filmska animacija. Počev od 1999. objavila je više knjiga ilustracija i grafičkih novela: Nemirno more, Veliko putovanje i Mali koraci od velikog značenja. Knjiga Nemirno more objavljena je u Belgiji, Italiji, Srbiji, Sloveniji i Hrvatskoj.  Izdanje na francuskom jeziku dobilo je nagradu Najbolja knjiga stranog autora na strip festivalu u Angulemu (2000), te Specijalnu nagradu radija FranceINFO. Učestvovala je u mnogim internet strip projektima, izložbama i bijenalima ilustracije. Sa grupom Zzot napravila je nekoliko strip projekata objavljenih u Poletu i  instalaciju vezanu za filmsku umetnost i animaciju -  Animation machine: Zootrop, koja je predstavljena u Marselju i Zagrebu. Izlagala je radove na mnogim svetskim strip festivalima.
Sarađivala je na više filmova i grupnih projekata, prikazivanih na međunarodnim festivalima, između ostalih i na beogradskom Festivalu  alternativnih filmova 1983. (glavna nagrada) i Dokumentarnom filmskom festivalu u Klermon-Feranu 1995. godine (najbolji film festivala). www.helenaklakocar.com

PROGRAM FILMA I ANIMACIJE:
ANDRIJANA RUŽIĆ: ANIMIRANI FILMOVI ŽORŽA ŠVICGEBELA (CH),  predavanje / projekcija filmova
006 andrijana ruzicNaslikana muzika u animiranim filmovima Žorža Švicgebela
Žorž Švicgebel (1944, Reconvilier) nezavisni je švajcarski režiser kratkometražnih animiranih filmova. Prvi autorski projekat, Ikarov let, napravio je 1974. godine, u gvaš tehnici na celu. Okarakterisao ga je kao „poentilističku muzičku ilustraciju“ baroknih nota Fransoa Kuprena. Godine 2015. predstavio je svoj poslednji film, Kralj vilenjaka, inspirisan Geteovom istoimenom poezijom. Film je rađen u tehnici akrilika i pastela na celu i obogaćen je muzikom Šuberta i Lista, koju izvodi njegov sin Luj Švicgebel.
Vizuelno raskošni filmovi ovog stidljivog i introvertnog autora sasvim su autentični te prepoznatljivi za svakog poznavaoca kratke animirane forme. Švicgebel već dugi niz godina istražuje, kroz medijum animacije, mogućnost da spoji slikarstvo i muziku u neponovljivi filmski doživljaj. Njegova dela nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim samim tim što predstavljaju jedinstvenu sinergičku i kinetičku sintezu slikarstva, književnosti i klasične muzike. Žorž i dalje radi u tradicionalnoj animacijskoj tehnici i kompletan je autor svojih ostvarenja. Do sada je ostvario 15 kratkometražnih filmova za koje je dobio brojne nagrade na svim najvećim svetskim festivalima animiranog filma. (Andrijana Ružić)
Na Salonu stripa publika će imati priliku da vidi sledeće animirane filmove Žorža Švicgebela: Ikarov let (1974), 3' /  78 R.P.M. (1985), 4' / Godina jelena (1995), 5'15 /  Devojka i oblaci (2000), 4'30 / Ljubavna priča (2011), 7'10 / Na putu (2012), 3'30 / Kralj vilenjaka (2015), 5'30

HELENA KLAKOČAR: PROŠLOST - SADAŠNJOST - BUDUĆNOST I NOVE FORME DELOVANJA, ilustrovano predavanje / projekcija animiranih filmova
Na Salonu stripa publika će imati priliku da vidi sledeće filmove i eksperimentalne video radove Helene Klakočar: Pleši,  čudovište, na moju nežnu pesmu, 10 min, 2d, grupa Zzot, producent  Kugla glumište,   1984. / Tai - chi, sa M. Manojlovićem, 6 min, 2d, Zagreb film, 1989. / Reklame za Galeriju ESCE, Zagreb, 1990. /  Experimentalni video radovi: Vlaga, Mraz i So - 1 i 2,  8 min, 2013. i 2015. / Podmornice, 4 min, 2015, kao i dugometražni dokumentarni film: BEŠUMNA KRETANJA HELENE KLAKOČAR, scenario: Veljko Krulčić; režija: Srđan Segarić; kamera: Robert Kalčić; montaža: Igor Modrić, Veljko Segarić; muzika: Igor Karlić; produkcija: Vedis, Zagreb, Hrvatska, 2016; producent: Veljko Krulčić; trajanje: 26 min.

SPECIJALNE NAGRADE I PRIZNANJA:
007 gradimir smudja nagrada za zivotno deloSPECIJALNO PRIZNANJE ZA DOPRINOS SRPSKOM STRIPU
Dobitnik: Gradimir SMUĐA (1956), Luka, Italija
Gradimir Smuđa rođen je 1956. godine u Novom Sadu, gde je završio srednju umetničku školu, odsek za grafiku. Diplomirao je 1982. na Fakultetu  primenjenih umetnosti u Beogradu. Potom se vraća u Novi Sad, gde se naredne godine zaposlio kao karikaturista i ilustrator Dnevnika. U istoimenoj novinsko-izdavačkoj kući ilustrovao je i neka druga izdanja.
Za svoj rad na polju karikature dobio je brojne nagrade na domaćim i inostranim konkursimа: na jugoslovenskom konkursu Pjer beogradskog dnevnog lista Večernje novosti pripala mu je druga nagrada 1980. i 1987, treća nagrada 1985, a 1989. godine konačno i prva. Oktobarsku nagradu grada Novog Sada primio je 1988. Priznanja za svoje crteže je dobio u Japanu (specijalna nagrada konkursa dnevnog lista Yomiuri Shimbun 1987), Kanadi (konkurs u Montrealu), Italiji (nagrada Zlatna palma u Bordigeri, koju je primio lično od jednog od svojih idola, Giljerma Mordilja), Holandiji (Zlatna lala u Amstelvinu). Svoje radove je 14 godina objavljivao i u švajcarskom satiričnom listu Nebelšpalter koji mu je 1992. objavio prvu knjigu karikatura Circo dell Arte.
Godine 1994. seli se u italijansku Luku, grad poznat po svetskom strip festivalu. Smuđa se od 2001. bavi isključivo stripom. Za francuskog izdavača Delkur objavio je osam albuma stripa:  Vinsent i Van Gog (Vincent et Van Gogh 1 & 2), Kabare muza (Le Cabaret des Muses 1-4), Nit umetnosti (Au fil de l'Art 1 & 2). Njegovi albumi prevedeni su na mnoge svetske jezike, a objavljeni su i u Srbiji, kod beogradskih izdavača Politika (u časopisu Politikin zabavnik) i System Comics, dok je Vinsent i Van Gog izdao novosadski SKC.
Sam je bio scenarista svojih stripova sve do serijala Nit umetnosti, objavljenog 2015, čiji je tekst napisala njegova ćerka Ivana. To je svojevrsni stripovani bukvar koji prati razvoj slikarstva od pećine Lasko do Pikasa. U Srbiji je izašao najpre u nastavcima u Politikinom zabavniku (zapaženi prevod Olje Petronić), a potom je System Comics oba originalna albuma objavio u jednoj knjizi.
Smuđa je ilustrovao plakate za salone stripa, ali i nekoliko dečjih knjiga o životinjama, uglavnom u dobrotvorne svrhe. Održao je preko 40 samostalnih izložbi u Srbiji (galerije Matice srpske i UPIDIV-a u Novom Sadu, Francuski institut u Beogradu) i inostranstvu (galerije u Lucernu, Bazelu, Hanoveru, Parizu, Forte dei Marmi, Bloa i Briselu). Slobodan Ivkov

SREĆKO JOVANOVIĆ - NAGRADA IZDAVAČKE KUĆE DEČJE NOVINE DOSITEJ I OPŠTINE GORNJI MILANOVAC:
008 nagrada srecko jovanovicDobitnik: Branislav KERAC, Novi Sad
Branislav Kerac rođen je 1952. godine u Novom Sadu. Stripom se profesionalno bavi od 1975. godine, kada počinje da radi za izdavačku kuću Dnevnik iz Novog Sada, na serijalu Poručnik Tara. Za Dnevnik radi serijal Veliki Blek, a sa Svetozarom Obradovićem kreira strip Troje nesalomljivih. Od 1979. godine sarađuje sa izdavačkom kućom Dečje novine iz Gornjeg Milanovca. Tu radi na popularnim serijalima Kobra i Cat Claw. Serijal Cat Claw je objavljivan u Skandinaviji i u SAD. Na prostorima bivše Jugoslavije popularna Olučarka doživela je više izdanja.
U novosadski Forum-Marketprint prelazi 1982. godine, gde je bio okosnica rada na licencnom stripu – Tarzan, kao i na serijalu Balkan Ekspres. Paralelno radi i na stripu Billy The Pljuc, kao i na kratkim vestern i drugim pričama. Za američki Dark Horse crtao je serijale The Ghost, Aleida i Black Pearl. Autor je četiri ilustrovane knjige: Junaci narodnih pesama, 1804, 1389. i Sveti Sava. Sredinom devedesetih bavio se muzikom i sa bendom Gerometal objavio dva albuma.
U prvoj deceniji ovog veka radio je tek povremeno stripove (Jack Seaborn i Zabava za celu porodicu), ali se stripu vraća na velika vrata 2012. godine kada sklapa ugovore sa Bonelijem (Zagor) i Delkurom (Gangs, Linije fronta i Krvave kraljice).

PRIZNANJE ZA NAJBOLJEG IZDAVAČA DOMAĆEG STRIPA 2015/2016.
Dobitnik: SYSTEM COMICS, Beograd

PRIZNANJE ZA NAJBOLJEG IZDAVAČA INOSTRANIH STRIP IZDANJA U SRBIJI 2015/2016.
Dobitnik: ČAROBNA KNJIGA, Beograd

OBELEŽAVANJA JUBILEJA SRPSKOG STRIPA:
• 80 godina od pokretanja strip časopisa Mika Miš
• 50 godina od pokretanja strip časopisa Miki
• 20 godina leskovačke škole stripa Nikola Mitrović Kokan
• 15 godina edicije Strip Pressing

KONKURS 14. MEĐUNARODNOG SALONA STRIPA:
Žiri u sastavu: Željko Pahek, strip crtač i scenarista, predsednik žirija; Dragana Stojiljković, strip scenarista;  Milan Miletić, strip autor; Boban Savić Geto, strip autor i ilustrator i Aleksandar Zograf, strip autor, dodeliće 29. septembra 2016. godine, na svečanoj ceremoniji otvaranja Salona sledeće nagrade: Grand Prix,  Nagradu za najbolje ostvarenje u domenu klasičnog strip jezika, Nagradu za najbolje ostvarenje u domenu alternativnog strip jezika, Nagradu za najbolji scenario, Nagradu za najbolji crtež, Specijalnu nagradu žirija za inovaciju u strip umetnosti, kao i Nagrade žirija u kategoriji takmičara do 15 godina: Mladi LAV, Specijalnu nagradu žirija za najbolju ideju, Specijalnu nagradu žirija za zreo i maštovit izraz i Specijalnu nagrada žirija za najmlađeg autora.

IZVOD IZ PROGRAMA:
IZ ISTORIJE SRPSKOG STRIPA: KUZNJECOV I SOLOVJEV - DVA ČAROBNJAKA BEOGRADSKOG KRUGA, autor izložbe ZORAN ĐUKANOVIĆ
009 zoran djukanovicDvojica genija Konstantin Kuznjecov (1895-1980) i Sergej Solovjev (1901-1975), uz Đorđa Lobačeva i Nikolu Navojeva, najznačajniji su autori stripa iz Beogradskog kruga tridesetih godina prošlog veka. Beogradski krug je bio inicijalni nukleus stripske kulture u Srbiji u vreme kada se strip kao novinska forma tek planetarno razvijao. Plodotvorni paradoks Beogradskog kruga jeste to da su ga sačinjavali mladi ljudi, izbeglice od revolucije u Rusiji koji su oberučke prihvatili američki avanturistički strip sjedinjavajući ga sa svojom književnom tradicijom i vizuelnim uticajima ruskog folklora i bajki. Ovo jedinstveno ukrštanje kulturnih uticaja rodilo je autentičan novinski strip u Srbiji.
Kuznjecov i Solovjev su istovremeno kreativni antipodi. Solovjev je univerzalno prepoznatljiv, perfekcionista i uvek elegantnog crteža, dok je Kuznjecovljev genij zagonetniji, prepun stilskih transformacija i iznenađenja. Zajedno čine ključne umetnike u povezivanju stripa sa kulturom drugih medija - književnosti, filma, slikarstva i grafike. Izložba se fokusira na njihove inovacije u vizuelnom jeziku stripa, crtačko majstorstvo, moćne igre svetlosti i tame, filmičnost, savršenstvo kompozicije i vizuelnog pripovedaštva - njihov doprinos jeziku stripa u formiranju.  (Zoran Đukanović)
IN MEMORIAM:
010 in memoriam zdravko zupanZDRAVKO ZUPAN (1950 - 2015)
Zdravko Zupan (1950 - 2015) beogradski istoriograf stripa, umetnik, izdavač i urednik, završio je Grafičku tehničku školu, a potom nastavio studije na likovnom odseku Visoke poslovne škole u Beogradu.
Prvi strip objavio je u listu Mali Jež 1965. godine. Već 1967. postao je stalni saradnik preduzeća Dečje novine iz Gornjeg Milanovca. Od 1983. do 1988. sa scenaristom Lazarom Odanovićem crtao je licencni serijal Tom i Džeri za zagrebačku Vjesnikovu pres agenciju. Početkom 90-ih godina prema tekstovima uglednog evropskog scenariste Fransoaza Korteđanija za francuski časopis Le Journal de Mickey crtao je strip Miki Maus. Zapažen je bio njegov album Miki i Baš-Čelik nastao prema scenariju Nikole Maslovare koji je objavila Politika. Najpoznatije Zupanove autorske stripske serije su Zuzuko i Munja uz koje je odraslo više generacija.
Ogledao se kao izdavač popularnih izdanja za decu: Munja zabavnik, Munja strip i Munja bojanka, kao i stripofile: Cepelin, Ekstra cepelin, Edicija reprinti)
Zupan je bio naročito aktivan kao istoričar stripa i njegov metodičan rad bio je od posebnog značaja za valorizaciju stripa na teritoriji bivše Jugoslavije. Najvažniji objavljeni radovi Zdravka Zupana su monografije Istorija jugoslovenskog stripa  (sa S. Draginčićem, 1986), Vek stripa u Srbiji (2007), Veljko Kockar - strip, život, smrt (2009), Zigomar (2011), kritički leksikon Stripovi koje smo voleli (sa Ž. Tamburićem i Z. Stefanovićem, 2011), i specijalno izdanje časopisa Gradac, posvećeno Andriji Mauroviću (2012). Organizovao je više značajnih izložbi stripa u zemljama bivše Jugoslavije i inostranstvu. Bio je član sekcije istoričara umetnosti ULUPUDS od 1987. godine i dugogodišnji saradnik Međunarodnog salona stripa SKC Beograd. Za svoj rad na stripu dobio je više priznanja, među kojima i Salonovu nagradu za životno delo – Specijalno priznanje za doprinos srpskom stripu 13. Međunarodnog salona stripa SKC Beograd 2015. godine.

PROGRAM SALONA:
četvrtak, 29. septembar
15.00-22.00 Happy centar: BERZA STRIPA
u 18.00 OTVARANJE IZLOŽBI SALONA 2016.
Srećna galerija: KONKURS 2016 – IZLOŽBA NAGRAĐENIH RADOVA
mala sala: KONKURS 2016 – IZLOŽBA NAJUSPELIJIH RADOVA
Galerija: BRYAN TALBOT (Velika Britanija), retrospektivna izložba gosta Salona
Velika sala: IZ ISTORIJE SRPSKOG STRIPA: KUZNJECOV I SOLOVJEV – DVA ČAROBNJAKA BEOGRADSKOG KRUGA, autor izložbe Zoran Đukanović
Novi prostor: PETAR MESELDŽIJA (Srbija/Holandija): OD STRIP KVADRATA DO SLIKE, retrospektivna izložba gosta Salona
Galerija Cirkus: GRADIMIR SMUĐA – DOBITNIK PRIZNANJA ZA DOPRINOS SRPSKOM STRIPU, dokumentarna izložba
u 18.30 PRATEĆI PROGRAM / KOSPLEJ SALONA 2016.
u 20.00 velika sala: CEREMONIJA SVEČANOG OTVARANJA SALONA I DODELA NAGRADA
petak, 30. septembar
11.00-22.00 Happy centar: BERZA STRIPA
u 16.00 velika sala: PRIZNANJE SALONA ZA NAJBOLJEG IZDAVAČA DOMAĆEG STRIPA 2015/2016: SYSTEM COMICS, Beograd, promocija izdavača
u 16.45 velika sala: ŽAN-LIK ISTIN, DEJAN NENADOV: LEGENDA O ISU, Komiko, 2016, predstavljanje integralnog izdanja trilogije i razgovor s našim proslavljenim autorom Dejanom NENADOVIM
u 17.30 velika sala: ALEM ĆURIN: LIST VODE - ATLANTIDA (strip o Hugu Pratu, 2x2, Zagreb, Hrvatska, 2015), promocija albuma
u 18.15 velika sala: MODESTY STRIPOVI I MODESTY COMICS U KONTEKSTU DOMAĆEG STRIPSKOG IZDAVAŠTVA, Žika Tamburić, urednik, sa autorima i kritičarima
u 19.00 velika sala: BRAJAN I MERI TALBOT (Velika Britanija), predstavljanje gostiju Salona
u 20.00 Galerija: BRAJAN I MERI TALBOT (Velika Britanija), potpisivanje albuma
u 20.00 velika sala: HELENA KLAKOČAR: PROŠLOST – SADAŠNJOST – BUDUĆNOST I NOVE FORME DELOVANJA, ilustrovano predavanje / projekcija animiranih filmova (Pleši,  čudovište, na moju nežnu pesmu, 10 min, 2d, grupa Zzot, producent  Kugla glumiste,   1984. / Tai - chi, sa M. Manojlovićem, 6 min, 2d, Zagreb film, 1989. / Reklame za Galeriju ESCE, Zagreb, 1990. / Eksperimentalni video radovi: Vlaga, Mraz i So - 1 i 2,  8 min, 2013. i 2015. / Podmornice, 4 min, 2015)
u 20.45 velika sala: PROMOCIJA NAJNOVIJIH STRIP IZDANJA HELENE KLAKOČAR (Vedis, Zagreb). govore: Helena Klakočar Veljko Krulčić
u 21.15 velika sala: DOKUMENTARNI FILM: BEŠUMNA KRETANJA HELENE KLAKOČAR, scenario: Veljko Krulčić; režija: Srđan Segarić; kamera: Robert Kalčić; montaža: Igor Modrić, Veljko Segarić; muzika: Igor Karlić; produkcija: Vedis, Zagreb, Hrvatska, 2016; producent: Veljko Krulčić; trajanje: 26 min. (U filmu govore: Krešimir Zimonić, Dušan Gačić, Branka Hlevnjak, Woostok, Aleksandar Zograf...)

subota, 1. oktobar
11.00 - 22.00 Happy centar: BERZA STRIPA
12.00 – 14.00 Novi prostor: PETAR MESELDŽIJA: MASTER CLASS - ILUSTRACIJA (pregled portfolija mladih ilustratora. Broj ograničen na osam autora. Prijavljivanje na srecnagalerija@gmail.com)
u 16.00 velika sala: PROMOCIJA 8. BROJA STRIP MAGAZINA STRIPOLIS, Kulturni centar, Zrenjanin
u 16.30 velika sala: JOVAN GVERO: NS STRIP VIKEND, promocija festivala
u 17.00 velika sala: KARTON SITI – PREZENTACIJA KNJIGE, Žika Tamburić, urednik, sa autorima i kritičarima
u 18.00 velika sala: PETAR MESELDŽIJA (Srbija/Holandija): predstavljanje gosta Salona
u 19.00 Novi prostor: PETAR MESELDŽIJA, potpisivanje albuma
u 19.00 Galerija: BRAJAN I MERI TALBOT (Velika Britanija), potpisivanje albuma
u 20.00 velika sala: GRADIMIR SMUĐA – DOBITNIK PRIZNANJA ZA DOPRINOS SRPSKOM STRIPU, predstavljanje laureata
u 20.45 velika sala: GRADIMIR SMUĐA, potpisivanje albuma

nedelja, 2. oktobar
11.00 - 22.00 Happy centar: BERZA STRIPA
u 16.00 velika sala: PROMOCIJA IZAVAČA
u 16.30 velika sala: PRIZNANJE SALONA ZA NAJBOLJEG IZDAVAČA INOSTRANIH STRIP IZDANJA U SRBIJI 2015/2016:  ČAROBNA KNJIGA, Beograd, promocija izdavača
u 17.30 velika sala: SAKURABANA BEOGRAD, prezentacija programskih aktivnosti
u 18.00 velika sala: ŽIKA BOGDANOVIĆ - ŽIVOT U VEČNOJ SADAŠNJOSTI  I DRUGE KNJIGE / PEGAZ, Revija za istoriju i teoriju stripa... dvobroj 12-13/14-15, promocija izdanja / razgovor. Govore: Žika Bogdanović, Slobodan Ivkov 
u 19.00 velika sala: ZORAN ĐUKANOVIĆ: STRIP KAO SPECIFIČNI JEZIK UMETNOSTI - FILMIČNOST U STRIPU, predavanje
u 20.00 velika sala: ANDRIJANA RUŽIĆ (Italija): ANIMIRANI FILMOVI ŽORŽA ŠVICGEBELA (Švajcarska), predavanje / projekcija filmova  (Ikarov let (1974), 3' / 78 R. P. M. (1985), 4' / Godina jelena (1995), 5'15 / Devojka i oblaci (2000), 4'30 /Ljubavna priča (2011), 7'10 / Na putu (2012), 3'30 / Kralj vilenjaka (2015), 5'30

(Međunarodni salon stripa zadržava pravo izmene i dopune programa)
(Radno vreme galerija tokom trajanja Salona je 10,00 – 20,00)
više informacija na:
www.salonstripaskc.rs
www.facebook.com/comicsfest
srecnagalerija@gmail.com

TANGIRA ME

$
0
0

subota, 29. oktobar 22.00-04.00  velika sala
U saradnji sa Studentskim kulturnim centrom i Teatrom 78, Institut Tango Natural drugu godinu zaredom organizuje Internacionalni festival tango stvaralaštva dece i mladih - TANGIRA ME. Veliko plesno veče za više stotina tangerosa trajaće do ranih jutarnjih časova, a obuhvatiće nastupe mladih plesnih parova iz zemlje i regiona, kao i nastup orkestra Tanguango.

FESTIVAL KUBANSKE MUZIKE I PLESA HAVANA EN BELGRADO

$
0
0

od 11. do 13. novembra velika sala
havanaVreli ritam stiže u grad! I ove godine, šesti put zaredom, u Beograd dolaze najveća imena kubanske muzičke i plesne scene.  Festival kubanske muzike i plesa Havana en Belgrado donosi duh Kube kroz koncerte, šou nastupe, plesne radionice, žurke.
Ove godine, imaćemo dva velika koncerta. Dolazi najbolji kubanski rumba bend na svetu – Yoruba Andabo.

Normal 0 21 false false false sr X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-ansi-language:#081A; mso-fareast-language:EN-US;} Njihovi nastupi uzivo su neprikosnoveniŠou koji se i gleda i sluša, vrhunski muzičari i plesači u tradicionalnim kostimima - pravi duh Kube na sceni.
Drugog dana festivala nastupiće svetski poznati bend koji postoji vise od pedeset godina i koji je iznedrio najveća imena kubanske muzičke scene – Elito Reve y Su Charangon. Sedamnaest vrhunskih muzičara uživo zvuče savršeno uživo.
Plesni program festivala čine radionice kubanskih plesova, u trajanju dva festivalska dana, u nekoliko plesnih sala.  Svetski poznati plesači sa Kube pokazaće svoje umeće i naučiti nas kako da plešemo i uživamo u tome. Ove godine će na radionicama biti i bend koji će svirati tradicionalnu kubansku muziku. Oni su Okilakua, dolaze iz Francuske, a predvodnica pevačica Martha Galarraga jedan od najvećih glasova kubanske rumbe..

Već godinama je „Havana en Belgrado“ festival, koji organizuje tim svetskih šampiona u salsi „Havana Belgrado“,  po kvalitetu i energiji jedan od najboljih u Evropi. O tome svedoči veliki broj posetilaca iz Francuske, Engleske, Poljske, Bugarske, Nemačke, Italije, Hrvatske, Crne Gore...
Ne samo da se kubanska muzika i kultura predstave Beogradu, već se i naš grad u najboljem svetlu predstavi svima koji dođu i provedu četiri nezaboravna dana.


Tokom četiri dana trajanja festivala, biće organizovane žurke na kojima će muziku puštati DJ Javier, DJ El Gato Volador, DJ LeoDCuba.

petak, 11. novembar u 23.00- 03.00 / Elito Reve y su Charangon concert & Gala show
subota, 12. novembar u 23:00- 03.00 / Yoruba Andabo concert
nedelja, 13. novembar u 22:00- 03.00 / Party

Viewing all 253 articles
Browse latest View live